Malování Osvětlení

Osvětlení v pracovničce

5.11.2018

Možnost velké pracovny na malování jsem propásla a tak mi zbyl ten krcálek u nás ve sklepě o necelých šesti a půl metrech čtverečních. Nezoufám, je to malé, ale útulné.  Je čas se uskromňovat.

Na tu místnost vedle mého ateliéru v centru města jsem si myslela už dlouho. Celé roky to bylo prázdné. Teď, když jsem si od nového roku na ten neskromný prostor vážně brousila zoubek, bum ho, je pryč. Nevadí, začnu doma. Bude to praktičtější už proto, že do sklepa si odběhnout bude snazší, než výjezd z domova.

Kumbálek o rozměrech 2,35 na 2,75 metrů vznikl tím, že jsem v rohu rozlehlého sklepa nechala postavit příčku z desítky Ytongu a vsadit futra s dveřmi. Druhou příčku tvoří ta Zdendové pracovny. Máme dva totožné prostory. Popřemýšlím o probourání malého okénka. 🙂

Na zemi byl vydrolený beton a strop z neomítnutých betonových překladů. O tom, jak jsem si svépomocí asi 4 roky zpátky dělala podlahu (stěrku, pokládala lino a koberec) až v jiném příspěvku.

Od té doby byl kumbál trochu opuštěný, hromadil se tam čurbes a chodila jsem tam sporadicky. Teď, když vyklízím a znovu se tam stěhuju s úmyslem vrátit se k malování, řeším osvětlení. Přesto, že je to fakt malinkatý prostor, malé sklepní okénko ani za hezkého dne nestačí. U stolu možná, ten je přímo pod ním, ale na přesnou práci už to není.

Nad rohovým stolem zděděným po původních majitelích našeho domu mi onehdá Zdenda „naježil“ perfektní zářivku. Pověsili jsme na ocelová lanka až nad plochu stolu a rozsvěcuju si podomácku vyvedeným vypínačem. (incl. stěhovací nepořádek)

Teď, když budu chtít v protilehlém rohu místnosti malovat u stojanu, zářivka nad stolem nestačí.  S omezeními, která můj kumbál klade, nebylo hledání jednoduché, protože:

 • strop je jen 198 cm vysoký, čili světlo musí být subtilní
 • ze stropu není elektrický vývod, světlo budu muset připojit na kabel, který se potáhne na zástrčku až k zásuvce (strop je z betonových panelů, nejde vysekat drážku)
 • díky nemožnosti připojení na stropní přívod elektřiny, který mívá ovládání přes klasický vypínač u dveří musí být světlo ideálně na dálkové ovládání
 • kvůli různým potřebám bude nutné intenzitu světla regulovat.

Žárovka na kabelu, kterou jsem tam od počátku měla, nesvítila tak, jak bych potřebovala (mrk na Instáč).

S jistými pochybnostmi jsme pořídili LED stropní svítidlo DIAMANT u LED SOLUTION. Výkon nás ale vzhledem k ceně překvapil. Ovládání je intuitivní, a kromě intenzity světla (až 2100 lm) se dá přepínat mezi teplým a studeným světlem. Je možné si uložit i vlastní nastavení.  K ovladači byl i držák k případnému přišroubování na stěnu na místo běžného vypínače.

A jak jsme světlo připojili?

Mám doma v zásobě pěkný textilní kabel, a zástrčku takže jsem si odměřila potřebnou délku k vypínači. Do „čokoládky“ na světle jsem připojila obnažené drátky textilního kabelu.

 

Na jeho konec jsem pak připojila vidlicovitou zástrčku. Celý fotonávod, jak to celé zapojit najdete ve starším článku o DIY keramické lampě. Kablík jsem rohem místnosti svedla k zásuvce. Světlo je stále zapojené, zapíná a vypíná se ovladačem.

Za mě spokojenost veliká. Přesto, že jsme jeli tak trochu na nízkonákladově, vzhled světla mě vůbec neuráží. Má tvar „diamantu“ a není příliš nápadné.

Na závěr si dovolím pár rad, pokud si chcete z velmi malého a tmavého prostoru vykouzlit útulné místo.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Jak opticky zvětšit a zútulnit malý, studený prostor s omezeným denním světlem?

 • Alfou a omegou jsou bílé stěny. Jakákoliv barevná výmalba (i když světlá) prostor stísní. To platí hlavně u nízkých stropů.
 • Velké zrcadlo na volné stěně (neodrážející tmavý kout) umí dělat divy.
 • Nezaskládat prostor nábytkem. Pokud je ale úložných prostor třeba, je dobré volit nábytek v co nejsvětlejších barvách a nepříliš hamatný, ale subtilnější. Přidat prostoru k pohybu můžete tím, že nábytek zavěsíte na stěnu. Například úložné skříňky nad stůl.
 • K pocitu útulna pak dopomůže koberec. Ten v malých prostorech volit zásadně bez vzoru a celoplošně (ode zdi ke zdi). Kusový koberec naopak na pocitu prostornosti ubírá.
 • A pocit tepla dodá samozřejmě teplý odstín světla (zabarvený do žluta). Pokud tedy při práci zrovna nepotřebujete světlo studené nebo imitaci denního, zkuste jeho teplejší variantu.

To je dnes všechno. Zdravím vás z mého útulného DIY kumbálku a držte palce, ať se v těch mých necelých 13 metrech kubických při otevření terpentýnu neotrávím. 🙂

((Ten metr a půl velký rám zrcadla vyhazovala kdysi sousedka. Zrepasovaný  (nastříkaný na tmavě šedo a sříbrnou Gilding Liquid jemně natřeno, aby vzor vystroupil)) dostal zrcadlo na míru a slouží skvěle.))

Abych nezapomněla, s kým se potkám letos na předvánočních trzích SLOU DAYS a Lemarketu? Budu tam i se zavěšeným CHILLEM, tak přijďte si v něm posedět a prohodit pár slov.

Může se vám také líbit

5 komentářů

 • Odpovědět Mirka 6.11.2018 at 15:35

  To je super zašívárna. Odkud je ten krásný obraz? Máme také dvě takové malé tmavel místnosti a přemýšlela jsem o ledpanelech, které mají navodit pocit denního světla. Myslím, že už prodává i Ikea.

 • Odpovědět marie 30.12.2018 at 14:15

  Máte to překrásné, já naopak spíš preferuji menší prostory, pro útulnost, ale je pravda, že prakticky potřebuji jen pc a stůl :-), který jsem vyřešila takto bevedo.cz/produkt/designovy-psaci-stul-uno-dub-sonoma-bily-lesk-01110475/ přeji mnoho spokojených chvil ve vaší překrásné pracovně

  • Odpovědět TAMARKI 21.2.2019 at 9:29

   Marie, zdá se Vám můj prostor velký? Malé pracoviště je fajn, to jo, pokud pracujete jen s tím pc. Děkuju, i Vám příjemné chvíle na Vašem pracovišti.

 • Odpovědět Novák 15.8.2019 at 10:30

  Velice zajímavý článek děkuji

 • Komentujte článek