Děti Doplňky & dekorace Móda

DIY dětský batůžek

17.9.2016

Sam se po narození začal znova seznamovat s vodou od šestého týdne jeho věku. Chodila jsem s ním do vaničkování v Kenny, pokračovali jsme dalšími kurzy a minulý rok už navštěvoval regulérní přípravku na plavečáku. Od září s MŠ ve třídě předškoláků navštěvují plavecký kurz a začínáme s kurzem plavání „na vážno“. Na jeho plavecké propriety jsem se mu rozhodla ušít batoh – jako překvapení.

No překvapení bylo spíš pro mě, když se mu po té mojí dřině baťůžek „RYBA“ nelíbil. Nemá prý zvenčí kapsy, takže si doma vystřihl plačtivé blues. Moje uražené ego zachraňovala Elenka, která se o batoh okamžitě přihlásila a chtěla s ním skoro i do postele. Na tréninky gymnastiky ho teď s chloubou nosí ona a já se nemůžu vynadívat, protože mně se – na rozdíl od nevděčného synátora – líbí moc.

Výroba tohoto dětského batůžku nebyla úplně jednoduchá, ale zdatnější švadlenky ho zvládnou levou zadní. Pokud máte zájem o šablonu, napište mi, pošlu vám ji do e-mailu. Tak jdeme na to.

Co budete potřebovat

 • látku na vnější část batohu na tělo ryby
 • kontrastní látku na ploutve a ocas
 • látku na podšívku
 • kousíček vatelínu na vycpání ploutví a ocasu
 • gelové pero a barvu na textil
 • štětec
 • kousek tvrdého papíru na šablonu
 • kobercový nůž
 • tlustější bavlněnou šňůru na ramenní popruhy
 • kousek kůže a stříbrný nýtek na stahovadlo šňůrky
 • kousek kůže nebo látky na vnitřní kapsu
 • 2 ks průchodek

Postup výroby

 1. Vytiskněte šablonu (2 ks papíru formátu A3).
 2. Na vnější látku obkreslete: 1x zadní část a 2x část přední (zrcadlově).
 3. Na podšívkovou látku: to samé.
 4. Na látku „ploutevní“ a „ocasní“: 4x ploutev a 2x ocásek.
 5. Z vatelínu vystřihněte 2x ploutev a jednou ocas.
 6. Ploutve i ocas pomalujte dle libosti gelovým perem na textil.
 7. Nyní sešijte podél okrajů ploutve i ocas tak, aby při otočení na líc byl vatelín uvnitř a nadekorovaná část ploutví zvenčí.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-1

 1. Podšívka batohu: sešijte boční švy A a B, tedy obě přední poloviny k zádové části. Myslete na to, že u podšívky batohu zůstává lícová strana uvnitř. Střední šev zatím nedělejte, bude se vám tak vnitřní kapsička na podšívku dobře všívat.
 2. Jakmile jste přišili kapsu, můžete sešít středový šev C horních částí.
 3. Zašijte „ocasní díru“.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-2

 1. Budeme dekorovat svrchní část batůžku, takže si nachystáme šablonu. Na tvrdý papír si předkreslete vzor, kterým chcete rybu ozdobit. Vyřežte kobercovým nožem. Gelovým perem si namalujte čáru, kterou oddělíte hlavu od trupu. Přiložte šablonu se vzorem a štětcem s barvou na textil vyťupejte. Namalujte rybě oči. (Já je má příliš v kraji a po stažení šňůrky se občas schovají. Vám jsem je na šablonu zakreslila už na lepším místě.) Nechte uschnout a zafixujte přežehlením.
 2. Zádovou část jsem chtěla něčím vyztužit, proto jsem ve sklepě vyštrachala jakýsi kus pěnové podložky. Můžete použít třeba i tenký molitan nebo starou vysloužilou karimatku. Na zvolený materiál si podle šablony obkreslíte zádovou část. Nedávejte výztuhu ale až k hornímu švu, ale pouze do dvou třetin výšky. Bránila by totiž stahování šňůrky.
 3. Vystřihněte zádovou výztuhu asi o centimetr užší na každé straně. Středem přišijte z rubu k zádové části. Pro sichr raději lehce našpendlete, ať se vám při šití nesklouzne ze středu.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-3

 1. Budeme sešívat trup ryby. Do bočních švů přišpendlete ploutve na místo značek ze šablony. POZOR! Na obou stranách nechejte nesešitý kousek pod každou ploutví, vyznačený na šabloně. Tam totiž přijdou v závěru prostrčit šňůrky. Případně rovnou přišijte kousek kůže s průchodkou, kterou pak provlečete šnůry a zasukujete. Já tam ale nechtěla mít třepící se součky.
 2. Boční švy máme sešité, tak teď sešijeme střed. Trup ryby po sešití obrátíme lícem ven. Do něj vložíme hotovou podšívkovou část.
 3. Oba díly si v horní části nastehujte. Já jsem v této fázi už přiklepla průchodky na zádovou část svršku batůžku. To byla trochu chyba, protože průchodky jsou dost u kraje a při sešívání horního obvodu obou částí musela patka šicího stroje přes ně. To způsobilo nepěkné sukování nitě zespod. Vy sešijte napřed horní obvod, pak na chvíli vytáhněte podšívkovou část a pak přiklepněte průchodky.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-4

 1. Teď protáhněte šňůrku oběma průchodkami, jak vidíte na obrázku. (vy teď máte ale už sešitý horní okraj podšívky a svršku a podšívku vytaženou ven) Oko šnůry schovejte mezi svrchní a podšívkovou část do budoucího tunýlku a zašpendlete, abyste si ji při odšití tunelu nepřišili.
 2. Odšijte tunýlek.
 3. Nyní vám trčí z průchodek šňůry ven a budete na ni vyrábět zarážku. Z kůže jsem si vystřihla malý proužek kůže a omotala šnůry s malou vůlí. Doprostřed jsem pak udělala dírky a celou zarážku zafixovala nýtkem.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-5

 1. Teď je načase mít poblíž záda dítěte, které bude batůžek nosit. Na něm odměříte délku popruhů.
 2. V této fázi nám zbývá jediné místo, kudy se dostat „do útrob ryby“. A to ocasní dírou. Takže jí vytáhněte ven nezašité části bočních švů, kde jsme si nechali dírky na protažení šňůrek. Ty protáhněte zvenčí dovnitř a udělejte uzlíky. Zašijte.
 3. Jdeme do finále a čeká nás už jen přišití ocasu. Ten jsme nadekorovali, sešili s vatelínem a převrátili rubem dovnitř, stejně jako ploutve. Ocasní díru doporučuju nastehovat a pak si přinejmenším i ocas dobře našpendlit, ne-li taky nastehovat. Musíte se totiž na obou stranách – horní i dolní – trefit tak, aby byl šev pěkný.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-6

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-2-7

Máte ocas přišitý? Tak to máte hotovo.

No a já vám přeju, abyste se alespoň jednomu dítěti trefili do vkusu, jako já.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-2

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-1

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-8

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-3

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-10

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-7

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-5

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-6

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-4

diy-detsky-batoh-navod-postup-siti-tamarki-1-9

Jestli jste po přečtení návodu dostali kuráž a chuť si batůžek vystřihnout a chcete poslat šablonu, napište mi na e-mail

tamarkicz@gmail.com.

Pro dnešek se s vámi loučím a jestli najdete chvilku, přijďte mě podpořit, prosím. Začali jsme rozsáhlou rekonstrukci, takže mezi propady do zoufalství budu potřebovat občas nakopnout. Díky.

Může se vám také líbit

5 komentářů

 • Odpovědět Petula 18.9.2016 at 10:22

  Milá Markéto, jste neskutečně šikovná, Batůžek se povedl a je krásnější, než všechny rybí, které jsem doteď viděla. Podobnou reakci na dárek jsem zažila, když jsem šila kabelku pro dceru sestřenice. A pak jí přišla na chuť a teď to vypadá, že budu šít novou, protože ji nosí pořád 🙂 Hodně sil při rekonstrukci, držím Vám pěsti, ať všechno jde hladce.

  • Odpovědět TAMARKI 19.9.2016 at 9:30

   Peťule, máte pravdu, se vkusem dětí je to občas náročné. Už proto, že na každém ronu na ně čekají marketingové nástrahy v podobě pohádkových postaviček na všem možném, od triček po baťůžky. Děkuju za milá slova, ať se Vám daří.

 • Odpovědět Lucie 19.9.2016 at 22:03

  Marki, opět nádhera! 🙂 L.

 • Odpovědět Michala 3.11.2016 at 9:04

  Moc hezké a vůbec moc povedený blog 🙂 Ráda si přidávám k těm, co budu pravidelně procházet :-).
  Míša

 • Komentujte článek