zahrada

Seriál ZAHRADNÍ MODŘÍNOVÁ TERASA: natírání dřevěných prken

21.4.2020

Těm z vás, kteří za mnou chodíte na blog pravidelně, neušel pozornosti obsáhlý seriál přeměny naší zahrady. Jeho hlavním hrdinou je dřevěná terasa a o její údržbě bude dneska řeč.

Karanténní doba nahrála tomu, že práce u nás na zahradě nabrala velké obrátky.  Seriál celé výstavby jste sledovali od dubna minulého roku, kdy propukly radikální zásahy do našeho tehdy ošklivého technického betonového dvora. První díl jsem věnovala návrhu, demolici a přípravě. V něm najdete fotky původního vzhledu domu i dvora. V druhém díle jsem popisovala přípravu štěrkového podloží terasy, výběr dřeva a samotnou realizaci. Kromě toho se v něm dočtete, kolik celá ta sranda stála pro případ, že řešíte stavbu vaší budoucí terasy a chtěli byste si udělat představu.

Ve třetím dílu jsem psala o vymezování a osazování záhonů, zatravňování, skrytých obrubnících a vyseté divoké loučce.

Všechny zmíněné články jsou celkem obsáhlé. Pokaždé, když jsem se pustila do psaní o aktuálním stavu, témat bylo spoustu. Ani ve snu mě nenapadlo, jaká úskalí takové budování dřevěné terasy může obnášet.

Olejovat či wabi sabi

Mým osobním impulzem k zahájení nové zahrady byl seriál na četéčku Ferdinandovy zahrady. Nechala jsem se unést vzhedem stárnoucích modřínových prken terasy v jednom z dílů. Jenže mi nedošlo, že wabi sabi má i jedno úskalí a tím je zkrácení následné životnosti terasy. Modřínové dřevo stárne do krásy. Prkna nejprve ztratí svůj růžovo-oranžový nádech a takřka zbělají. Pak přecházejí do světle šedavého odstínu. Stalo se tak asi po třech měsících od realizace naší terasy. Jenže pak nám došlo, že nechceme-li terasu dělat za 8 let nanovo, bude potřeba prkna trochu chránit …

Ateliér Flera se teď pustil do natáčení krátkých videí s názvem „Ferdinandova poradna„. Přišla v nich řada i na téma terasy a její údržby. Sám Ferdinand Leffler má doma terasu z modřínových prken a jestli jsem to dobře pochopila, nenatírá. My sice nemáme u terasy bazén, kde dřevo trpí jednou tolik, ale rozhodli jsme se po vší té dřině a investicích přeci jen natřít.

Výběr vhodného oleje

Naše laická představa byla, že vybereme-li si olej „čirý“ bez pigmentace, dřevu zůstane jeho šedý vzhled. Při hlubším zabřednutí do pátrání po takovém oleji ale přišlo trochu zklamání, že takový olej prostě neexistuje. Aby bylo prkno chráněno před UV zářením, musí nějaký pigment obsahovat. A to má za následek i mírné zabarvení dřeva.

Jaký olej přesně máme vybrat, jsem se rozhodla zjistit  u odborníků, čili nějakého prodejce. Jelikož jsem tvor netrpělivý a otázek jsem měla mnoho, zvedla jsem telefon a začala je obvolávat  Bylo to navíc už v době karantény a kamenné obchody byly zavřené. Zklamání přišlo asi po třech telefonátech do online prodejen, kde neměli vůbec chuť poradit a řekli mi, že se mám podívat do jejich e-shopu, prý jsou tam popisky a technické listy. Co vám budu říkat, ani na pátrání, ani na nákup mě nenavnadili. Jsem divnej pavouk.

Můj čtvrtý pokus byl e-shop barvy-na-drevo.cz. , kde si pán s velkou trpělivostí vyposlechl moje požadavky, vyptal se mě na všechno potřebné a vybral se mnou vhodnou olejovou lazuru. Poté mi podrobně vysvětlil způsob natíraní, za jakých podmínek to máme udělat, kolik nátěrů, přesný postup, dobu schnutí mezi oběma vrstvami a ochotně mi odpovídal na všechny moje laické dotazy. Tak jsem tam taky olej objednala.

Za pár dní dorazily dvě pětilitrové plechovky. Dárek za objednávku v podobě nožíku Rybičky udělal Elence velkou radost. Dvojnásobnou radost z objednávky jsem měla po zjištění, že balí do Flopak green. Flopak green je ekologický, 100% recyklovatelný, rozložitelný do 60 měsíců (žádný plast), bezprašný, antistatický a neobsahuje žádné těžké kovy.

Aplikace oleje

Sucho posledních týdnů zahradě moc neprospívá, ale na natírání terasy to byl ideální čas. Prkna byla dobře vyschlá a slunce ještě tolik nepeklo. Celé to moje počínání při nátěru jsem vám zdokumentovala na IG ve strories. Najdete ho v záložce „Nová zahrada“.

Terasa byla od loňské realizace dobře vyschlá a protože jsme nestihli stínění, měla celá její plocha stejný odstín. Pixlu s olejem jsme před otevřením dobře protřepali, aby se jednotlivé složky dobře promíchaly. Míchala jsem i v průběhu celého natírání, protože natření pětatřicet metrů čtverečních mi zabralo asi čtyři hodiny práce i s pauzou na pivo, které mě Zdeňa v rámci hydratace přinutil vypít.

Příprava povrchu

Naši terasu jsme loni moc pobývat nestihli, tím pádem nebyla nutná nějaká velká očista. Prkna jsme důkladně zametli jemným smetákem. Pokud máte už ale prkna opotřebovanější, je dobré očistit buď wapkou nebo udělat přebrus. Taky pokud jste v minulosti prkna lakovali, je potřeba je přebrousit. Pokud byste tak neučinili, zbytková barva (lak) by zabránila vsaku oleje. Pokud jste ale zatím ničím neošetřovali, jedná se o první nátěr a chcete zešedlým prknům vrátit jejich nový vzhled, jsou na to různé odšeďovače. Ve zmíněném e-shopu vám určitě poradí, co přesně vybrat.  My jsme se rozhodli stávající vzhled ponechat a zafixovat.

Výběr štětce

Štětec je polovina úspěchu, řekl by odborník. Já jako laik s pár zkušenostmi podepisuju. Pokud vás čeká pěkných pár metrů, na velikosti a kvalitě nešetřete. My jsme koupili štětec velký a hustý, se syntetickými štětinami. Natíralo se mi s ním dobře a odsýpalo to. Dokonce jsme ani nemuseli prkna demontovat pro jejich natření po stranách. Jemné štětiny se dostali i do spáry. První vrstva masivně olej sála.

Po ukončení nátěru je dobré setřít nevsáklý olej hadříkem, jinak udělá lepkavá místa. Na jednom místě mám ověřeno.

Představa, že ten taneční sál budu natírat každý rok je sice mrzutá, ale za prodloužení životnosti to stojí.

Zhodnocení vzhledu

Nebudu vám nic nalhávat, představovala jsem si, že „bezbarvý“ olej bude bezbarvý. No su amatér. Chytlo to hnědý nádech, ale jsme příjemně překvapení, jak světlá terasa přestala v zelené zahradě svítit a splynula krásně s krajinou a záhony. Jak zasvítí slunce, ještě trochu vybledne a bude to pěkné. Podtrženo, sečteno, jsem spoko.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

 

Na záhonech začínají vykukovat ze země první lístky trvalek a stébla okrasných travin. Stromy mají zatím minimalistické pupeny a já je nedočkavě každý den okukuju. Dosazuju si postupně záhony a těším se, jak se celá ta nádhera vyloupne. A ano, fotky budou, jen co ještě trochu zeleň poposkočí. Stínění je trochu zklamání, jak jsem to trochu podsekla s tou zátěží a stabilitou. Ale o tom zase článek příště. Jo a prosím, házejte mi tipy na dobrý zahradní grily na plyn. Vybíráme, tak ať vybereme správně.

Ve stories jsem se vám pochlubila vyvýšeným záhonem a sešla se mi slušná řada dotazů na toto téma, takže vám sepíšu článek, udělám fotky a přidám pár inspirací. A teď už jdu spát. Jsou dvě ráno a za pár hodin si oblékám učitelský kroj a přísný pohled (tuším, ale nechci si zatím přiznat, že aji brýle za chvíli nasadím).  🙂 A pak vám jdu šít křesla, co jste si u mě na zahradu i do bytu objednali. Děkuju.

Vláhu našim zahradám je moje mantra a pevné zdraví všem. Dobrou noc.

 

 

Může se vám také líbit

4 komentářů

  • Odpovědět Petra 22.4.2020 at 8:09

    Moc mě to u Vás baví. Snad příští rok budeme dělat terasu na chalupě, takže se u Vás inspiruji a nasávám cenné zkušenosti. Děkuji 🙂

  • Odpovědět Iri 27.4.2020 at 10:41

    Já myslím, že to chytlo krásně. A paprsky to ještě zkrášlí. Kdybych vybírala dřevo na terasu, tak jdu taky do modřínu. Zamilovala jsem se do něj u proměny balkonu Romany Vyhnánkove v našem MB.

  • Odpovědět TAMARKI 5.5.2020 at 19:24

    Tak to jsem ráda, Petro. Přeju hodně zdaru na vlastním a hezké léto na terase.

  • Odpovědět natirani v karantene 15.5.2020 at 13:25

    Mám rád jaro a díky tomuto virovému jaru bylo na natírání čas! Také jsme stihli doma natřít kompletně všechno dřevěné na zahradě. Máte fajn blog!

  • Komentujte článek