Akce

Největší evropský veletrh výtvarného umění ART COLOGNE

31.5.2017

Můj výlet s Gydem do Kolína nad Rýnem je za námi. A jaký dojmy z první návštěvy Art Cologne mám? 

Při hledání nějakýho českýho veletrhu s výtvarnýma potřebama jsem narazila na pojem ART COLOGNE. Šlo o jednapadesátý ročník celosvětově významného veletrhu výtvarného umění, kde na půdě Kolínského výstaviště prezentovalo 206 galerií z celého světa díla více než 2000 uznávaných umělců současné moderního umění a období poválečného. Jednalo se o obrazy, fotografie, tisk, skulptury, instalace i digitální umění.

Cílovou skupinou nebyli jen umělečtí experti, muzea nebo umělecké instituce, ale i laická veřejnost – jako já. 🙂 Překvapila nás „nesnobská“ atmosféra a hlavně velikost veletrhu. Gyd byl spíš velikostí výstavy nemile zaskočený, já nadšená. U něj se procházka mezi díly smrskla do focení předražených kuriozit, já jsem zářila jako slunce, hltala tu krásu a odmítala ztrácet čas občerstvením. Měla jsem obavu, že množství umění nenasytí můj hlad, ale k mé smůle jsme si na veletrh vyčlenili v našem plánu JEN jeden celý den. Bylo to málo.

Celý veletrh jsem vlastně svižně celý den obíhala ve snaze vidět všechno. Na příští rok se na Art Cologne chystám znova a je jasné, že dva celé dny budou tak akorát, abych všechno v klidu obešla a vychutnala.

Nejvyšší patro výstavní plochy pak patřilo studentům a absolventům Kunsthochschule für Medien Köln, kteří od roku 1997 dostávají tuto příležitost každoročně.

K mému velkému zklamání jsem i přes pozvání (a na krku s cedulkou „press“) zjistila, že fotoreportáž zachycující díla výtvarníků nebudu moci bez souhlasu každičkého z nich zveřejnit. V článku proto tyto fotky nenajdete. Pokud ale máte zájem mrknout na moji osobní galerku zážitků z akce, napište mi na email tamarkicz@gmail.com.

A tady máte malou ochutnávku z toho, co zveřejnit snad možné je.

Ubytko a prohlídka Kolína

V předešlým článku jsem už zmiňovala, že zavčasu dopředu jsme sehnali u Easy Jet letenky za hubičku. Se stejným předstihem jsem rezervovala ubytko v Ibis Hotel Budget, přímo u výstaviště. Za cenu 50 Euro za dvoulůžkáč v takřka novém hotelu to byla trefa. Pokojíčky mají co do velikosti skromné, ale roztomilé a dostačující. Sprchový kout i s umyvadlem byl zakomponován přímo v pokoji. Snídaně za 7 Euro královská, personál ochotný, Wifi zdarma. Skoro se nebojím říct, že nic levnějšího s takovou mírou spokojenosti v centru Kolína nenajdete.

Tahle síť má své hotely po celé Evropě a do jednoho z nich se na příští víkend chystáme v Amsterdamu. To ale bude zase jiná kapitola.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Jinak Kolín je krásné město a stojí zato si na něj vyčlenit více než jen jeden den, jako jsme měli my. To nejcentrovatější centrum je soustředěno do okolí hlavního nádraží. Hned před jeho vstupem se tyčí nádherná katedrála svatého Petra, neboli Kolínský dóm. Patří mezi největší katedrály vůbec a je jedna z mála staveb, která přežila bombardování v roce 1945. Na to, že z tehdejšího Kolína tenkrát zůstalo zhruba 20 procent, je v Kolíně dnešním stále co obdivovat.

Kolínský dóm leží na západním břehu blízko řeky Rýna, kolem kterého se táhnou promenády a parky pro veřejnost. Celkem nám vyšlo počasí, takže jsme po krátkém zevlingu v parku nasedli na výletní loď a krásy okolí řeky obdivovali z vody.

Abych to shrnula: zapálencům do výtvarného umění akci ART COLOGNE můžu jen doporučit. Akce je to obrovská, vaše umělecká duše zaplesá, jako to moje. No a Köln je láska. Tak příští rok dovi, Kolíne!

Může se vám také líbit

7 komentářů

 • Odpovědět Lucie 1.6.2017 at 10:46

  Ahoj Marki,
  děkuji za článek..aspoň trochu jsem si „zacestovala“ s tebou 🙂 Věřím, že to musel být úžasný zážitek, ono i město samo o sobě má zajímavou atmosféru. No, a jen den pro výtvarnou akci tohoto typu je myslím fakt málo. Doufám, že mi to příští rok vyjde a vyrazím tam taky 🙂 Jsem zvědavá na další foto a proto píšu email. Pěkné léto, Lú

  • Odpovědět TAMARKI 8.6.2017 at 9:39

   Luci, díky moc za email. Moc Ti přeju, ať se Ti tenhle plán vyplní, byla to senzace. I Tobě pěkné léto s kočárkem. 🙂

 • Odpovědět Zdeněk Dudek 2.6.2017 at 15:44

  Vážená paní Markéto. Udivujete mne Vaším elánem, nadšením. Je to strhující sdělení, co a jak píšete. Jste – velkým, neboli zářným příkladem pro každého kdo trpí různými skepsemi či depresemi. Vaše fotky jsou báječné a také hovoří o Vaší výtvarné invenci a báječném cítění a chápání věcí. – – – Zdravím.

  • Odpovědět TAMARKI 8.6.2017 at 9:42

   Zdeňku, teda Vy jste mi dal. Tak růžové to na mojí straně zase není, ale výtvarničení je moje láska a po dvou dětech rychle za sebou jsem měla velkou cestovatelskou a kulturní pauzu, takže se teď na každou příležitost těším jako malá holka. Ale ART COLOGNE je prostě p-e-c-k-a. Díky, ať se daří.

 • Odpovědět atize 5.6.2017 at 11:56

  Dobrý deň, netrpezlivo som čakala na fotky z výstavy. Keď som sa na vašom blogu dočítala o tejto výstave, začala som lámať manžela, ako by sme sa tam dostali, ale žial z Košíc do Kolína nad Rýnom je dlhá cesta a nejak nikto so mnou nechcel ísť :-(. Markétka určite si napíšem o nejaké fotky. Prajem príjemný deň Zita

  • Odpovědět TAMARKI 8.6.2017 at 9:36

   Zitko, zdravím Vás. Tomu s tou cestou rozumím. Taky jsme se táhli z jižní Moravy do Prahy na letiště, ale odtamtud už je to jen hodina do Kolína 🙂 Letenky jsou v rámci charterových letů za hubičku. Odkaz na galerku máte v emailu a jestli je pro Vás výtvarné umění láskou, pak Vám moc přeji tuhle akci zažít. Třeba to do příštího roku nějak vymyslíte. 😉

 • Odpovědět Dana 17.6.2017 at 8:24

  Taky jsem si s chutí početla a těším se na další váš výlet a reportáž! Hezké léto přeju…Dana

 • Komentujte článek