Nábytek inspirace

Jak pověsit závěsné houpací křeslo – chemická kotva do stropu

16.12.2016

Nějakej ten týden už to bude, co jsme dorekonstruovali. Já se celou tu dobu nemůžu dočkat, až si pověsím to závěsný houpací křeslo, co jsem si vyráběla a psala vám článek o návodu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že to bude taková věda s tím jeho zavěšováním. Co do technických zkušeností na tohle téma jsem ale zase o kus chytřejší, takže pojďme na to.

Než jsme s přichystanou obyč hmožděnkou a hákem vrtli do stropu díru, myslela jsem si, že to bude bezproblémová klasika. Jako do stěny, když věším třeba poličku. Jenže ouha. Po dvou centimetrech zdiva jsme vrtákem projeli do „vzduchoprázdna“.

Je dobrý vědět, jaký druh stropu doma máte

Byla by to dlouhá historka, tak to zkrátím na minimum. Taťka mi po rozhovoru s kamarádem stavařem sdělil, že máme strop z „hurdisků“ (fakt nevím, jak se to píše). Podstatný je na tom to, že v tom případě je dvoucentimetrová spodní část hurdisku schopna unést maximálně težší lustr. Jsou to duté cihly, které drží železné traverzy, tzv. íčka. Nad těmito cihlami – hurdisky je vylitý beton. Většinou prý minimálně 7 cm navysoko. A na ten jsme se potřebovali dostat.

Na hurdisky nic nevěšte

Nebylo možný sehnat zedníka – řemeslníka, kterej by mi to sakum-prdum pověsil. Někteří pro mě měli ale rady. Stále dokola zaznívalo „chemická kotva“. Po zagooglení jsem zjistila, že je to druh jakéhosi – řekněme – tmelu o velké pevnosti. Ten se dává do míst, kde se předpokládá velké dynamické zatížení. Do hurdisků jsem ho ale použít nemohla. Proto jsme vzali 20 cm dlouhej vrták o tloušťce 16 mm (původně teda 14, ale rozšiřovali jsme to) a museli vrtnout až do betonu, který začínal v hloubce 8 cm. Tedy moje závěsné houpací křeslo bude viset až v části betonové. Na vrtání hurdisku jsme vrtali bez příklepu, do betonu pak s příklepem.

Aplikace chemické kotvy a síťky

Tzv. chemická kotva se aplikuje do vyvrtané díry, do které se zastrčí navíc tzv. síťka. Je podobná hmožděnce a je k dostání buď v plastovém nebo kovovém provedení. Nabízí se otázka, proč jsme nedali obyčejnou hmožděnku, když zavěšujeme do betonu. Beton u nás je ale dost staršího data a už při vrtání se sypal.

Výběr samotné chemické kotvy

Na výběr bylo samozřejmě několik druhů v závislosti na místě použití, tedy jestli kotvu mrazuvzdornou, do mokrého či suchého prostředí atd. Do suchých a teplých bytových prostor je ideální chemická kotva na bázi polyesteru. Bezvadně a jednoduše to popisuje například tento článek. Důležité je, aby jste se vyhnuli výrobku obsahující rakovinotvorný styren, což na něm musí být výslovně uvedeno.

Tip: podívejte se na moje květináče z pratelného papíru.

Postup při aplikaci chemické kotvy

  • Než jsme vrtli díru, zkoušečkou jsme na stropě zjistili, kudy procházejí nosné traverzy – Íčka. Stavař doporučil zavěsit do její blízkosti, aby pomohla nést váhu.
  • Vrtli jsme díru 18 cm hlubokou. Díru jsem štětcem a vysavačem vyčistila od prachu.
  • Vtlačila jsem do díry sítko 14 cm dlouhé. Abych ho ale dostala až na konec díry v betonu, tedy do hloubky 18 cm, musela jsem ze síťky odřezat její rozšířený okraj.
  • Nachystala jsem si do stlačovací pistole kartuš s chemickou kotvou. Protože jsem napoprvé nedbala doporučení, abych koupila lepší, profi pistoli, při vytláčení jsem si tu obyčejnou polámala a jela do města pro profi. Hmota z kartuše jde totiž vytlačit velice ztuha. Dobrou profi pistoli jsem pořídila už za dvě stovky.

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-1

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-2

  • Podle instrukcí od výrobce jsem nejprve vytlačila 10 cm hmoty bokem, aby se dvousložková hmota řádně promíchala. Odteď už jsem pracovala velmi rychle.
  • Do dvou třetin síťky ve stropě jsem natlačila hmotu a ihned šrobovitým pohybem vtlačila zavitovité železné oko o průměru 12 mm (síťka byla čtrnáctka).
  • Hmota schne velmi rychle. Do 6ti minut snese 80% zatížení a po 45 minutách je kompletně vytuhlá.

Hotovo. Tak teď se tam už hojdám obležená dětmi a kdyby jsme se tam vlezli s Gydem oba, prý by nás to mělo unést. Zatím drží. Z technického okénka je to všechno. Odborníkům se omlouvám za neodborné výrazy a laikům přeju odvahu a pevné nervy, stojí to za tu námahu.

No a teď teda pár fotek z mého nového pelechu s nohama na topení, spoustou světla a s výhledem na místa, kde lišky dávají dobrou noc.

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-3

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-4

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-5

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-10

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-7

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-6

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-8

chemicka-kotva-navod-na-aplikaci-zaveseni-na-strop-postup-tamarki-9

Už jste konečně chytli slinu si tohle báječné houpací křeslo vyrobit taky? Odkaz na článek s návodem na jeho výrobu najdete buď na začátku tohoto článku nebo do vyhledávacího políčka napíšete „závěsné křeslo“. Byl by to i pěkný dárek pro někoho blízkého, co myslíte? Pokud nejste zruční, nechte si závěsné houpací křeslo vyrobit přímo ode mě.

Může se vám také líbit

14 komentářů

  • Odpovědět Jana K. 16.12.2016 at 9:59

    Vypadá to úžasně 🙂 A díky za návod na zavěšení. Možná se bude hodit.

    • Odpovědět TAMARKI 16.12.2016 at 11:04

      Jano, já jsem se zase nějaké osobní zkušenosti a návodu na internetu nedopátrala, takže snad někomu poslouží moje testovací zkušenost s chemickou kotvou. Děkuju a hezké svátky!

  • Odpovědět ALENA Vyskočilová 18.12.2016 at 10:02

    Krása veliká a obdiv!
    Krásne Sviatky!

  • Odpovědět Tereza 20.12.2016 at 8:35

    Tichá závist a přeji hodně hezkých prohoupaných chvilek. No asi to nevydržím a jedno houpací potěšení si udělám na chalupu ;).
    T

    • Odpovědět TAMARKI 20.12.2016 at 10:38

      Terezo, ještě kdybych tak v něm měla čas trochu víc posedět, to by byla závist na místě. A na chalupu určitě, tam sedne jako zadek na hrnec. 🙂

  • Odpovědět Radek Pastor 24.10.2017 at 15:22

    Na článek jsem narazil v podstatě náhodou a ještě nikdy jsem neviděl tolik psaného textu o jedné chemické kotvě do stropu 😀
    Tak důležité je že se povedlo a poradila jste si. Gratuluji máte to pěkné !!!

    • Odpovědět TAMARKI 9.11.2017 at 15:05

      Radku, někdy je to čtení u mě kříž, že? 🙂

  • Odpovědět Adi 30.5.2018 at 23:50

    Hele nejsem expert ale neměla by být ta tloušťka vrtáku v mm ? 🙂 16cm je díra jak blázen 🙂

    • Odpovědět TAMARKI 31.5.2018 at 15:33

      Adi, jasně, že jo. Já doufám, že to všichni tak pochopili. Už někdo někdy viděl šestnácticentimetrovou díru na houpačku? ? Díky za připomínku.?

  • Odpovědět Gorilla 24.12.2019 at 9:27

    Sítko se používá pouze na duté materiály, tam především šetří pouzitou kotvu. U plných materiálů jako je betonzvolte průměr vrtáku cca o 4-6 mm širší než kotvící prvek. Díru vyčistěte vzduchem, drátěným kartáčkem a opět vzduchem ( větších otvorů velmi pečlivě). Kotvu striknete cca do půlky otvoru( ve.stropunje lepší použít trochu víc,něco může vytéct). Pokud jste pouzila sítko do betonu ,kvůli jeho drolení,tak sice chápu,ale také se.muze stát,že si jednoho krásného dnenarazíte zadnici..

    • Odpovědět TAMARKI 24.12.2019 at 10:00

      Pavle, opravdu jste si článek přečetl? Píšu v něm, že máme dutou cihlu.. ? Hezké Vánoce.

  • Odpovědět Jan Prokeš 5.12.2024 at 18:47

    Dobrý den, prosím drží vám to křeslo stále i po 7 letech?
    Děkuji

  • Komentujte článek